PACT 2013

The Fifth Annual Meeting of the

PACIFIC ASSOCIATION FOR THE CONTINENTAL TRADITION

Stacks Image 251

Place

University of San Francisco
San Francisco, California
September 26-28, 2013

Conference Program

Thursday September 26

9:30 am Cowell Room 212
Welcome by Gerard Kuperus, local host, and Ron Sundstrom, chair of the Philosophy Department at the University of San Francisco

9:45 - 11:15 am Cowell Room 212
Chora From Plato to Derrida
Moderator: Marjolein Oele (University of San Francisco)

Justin L. Harmon (University of Kentucky)
"A Space Between: Place and Normativity in Plato's Timaeus."  

Sam Mickey (University of San Francisco)
“A Place of Creative Differences: Chora in Whitehead, Deleuze, and Derrida

11:15 am – 12:45 Cowell Room 212
Displacements
Moderator: Paul Kidder (Seattle University)

Peter Warnek (University of Oregon)
“Socratic Displacements and the Polis as Place”

Benjamin Scott Young (University of South Florida)    
“Out of Place: Occasions of Improvisation”

1:00 - 2:00 pm Accolti Room, Fromm Hall
Lunch Session (lunch will be served during the presentation)
Moderator: Gerard Kuperus (University of San Francisco)

Paul Kidder (Seattle University)
“Symbolic and Vital Placemaking in the American City”

2:00 - 3:30 pm Cowell Room 212
Deleuzian Places
Moderator: Janae Sholtz (Alvernia University)

Michael Eng (John Carroll University)
“Deterritorializing Transversality: The Fate of Place between Deleuze and Guattari”

Anupa Batra (California College of the Arts)
“Deleuze on Space: Beyond the Human”


3:45 - 5:15 pm Cowell Room 212
The Place of the Principle of Non-Contradiction
Moderator: Jason Wirth (Seattle University)

Dorothea Olkowski (University of Colorado, Colorado Springs)
“The Place of the Excluded Middle”

Bernard Freydberg (Duquesne University)
“Can the Critique of Pure Reason be Reconceived Without Recourse to the Principle of Non-Contradiction”

5:25 Maraschi Room, Fromm Hall
Welcom on Behalf of PACT
Gerard Kuperus and Jason Wirth

Immeditately followed by:
5:30- 6:30 pm Plenary Session
Moderator: Patricia Huntington (Arizona State University)

Brian Treanor (Loyola Marymount University)
Earthy Hermeneutics: Interpretation from the Ground Up

Followed by: “Nature’s Temple: Early California Art and Ecology”
Exhibition and Reception (Thatcher Gallery in the Gleeson Library)



Friday September 27

8:30 - 10:00 am (Concurrent Sessions)
Location: UC 5th Floor

UC 503
The Place of Death
Moderator: Sam Talcott (University of the Sciences)

Christopher Lauer (University of Hawaiʻi at Hilo)
A Place Left Behind?  Freud and Bataille on the Topology of Mourning

Robert D. Stolorow
“Love, Loss, and Finitude”

UC 504
Fantastic and Literary Places
Moderator: Elizabeth Sikes (Seattle University)

Christopher Yates (Grove City College)
“Seams in the Desert: Cormac McCarthy’s Literary Ontology of Place”

Joshua Hall (Samford University)
"Fantastic Places: Deleuze and Fantasy Performance."


10:30 – Noon (Concurrent Sessions)

UC 503
The (Non-)Places of Art
Moderator: Kate Farrington (The Institute for Doctoral Studies in Visual Arts)

Brian Weiner (University of San Francisco)
Claes Oldenburg and Public Monuments

John Rapko (College of Marin and CCA)
“Installation Art in Light of Adorno: Sited or Siteless?”

UC 504
The Community of Place
Moderator: Aloisia Moser (University of California—Berkeley)

Dr. Janae Sholtz (Alvernia University)
“Permeable Place and a Community-In-Between”

Michael Rozendal (University of San Francisco)
“Misperceiving the Regional 1930s San Francisco and the “Elision of the Signifier as Such”

Lunch Session (Lunch will be served during the presentation)
12:30-1:30 pm
Weather permitting: K-hall Amphitheatre (or Accolti Room, Fromm Hall)
Moderator: Martin Beck Matuštík (Arizona State University)

H. Peter Steeves (DePaul University)
“In the Athenian Zoo”


2:00 - 3:30 pm (Concurrent Sessions)

UC 503
Places of Integration and Segregation
Moderator: Christopher Lauer (University of Hawaiʻi at Hilo)

Ronald R. Sundstrom (University of San Francisco)
“Building Equality Through Solidarity: Democratic Responses to Residential Segregation”

Julia Sushytska (University of Redlands)
“Metics and the Founding of Minor Places”


UC 504
Orientation and Practice of Place
Moderator: Michael Eng (John Carroll University)

Jason Wirth (Seattle University)
“Turtle Island and the Conquest of Space: Gary Snyder After Captain Ahab”

Geoff Ashton (University of Colorado, Colorado Springs)
The Orientation to Place in Sāṁkhya Soteriology: From Narrative Agential Ontology to the Metaphysics of Karma

4:00 – 5:00 pm Plenary Session
Berman Room, Fromm Hall
Moderator: Marjolein Oele (University of San Francisco)

Bob Mugerauer (University of Washington)
“The Co-Constitution of Place and Identity: Dynamically Open Relationality”

5:30 – 6:30
Berman Room, Fromm Hall
Photo Exhibit by Nathan Wirth and Reception



Saturday September 28
Location: UC 5th Floor

8:30 – 10:00 am (Concurrent Sessions)

UC 503
Non-Western (and Western) Places
Moderator: Christopher Yates (Grove City College)

Lorraine Markotic (University of Calgary)
“The Place Yet-to-Come: Irigaray’s Between East and West”

Michael Schwartz (Georgia Regents University)
“Mandala: On the Logos of Place”

UC 504
Political Places
Moderator: Michael Rozendal (University of San Francisco)

Pedro Lange-Churion and Tanu Sankalia (University of San Francisco)
“Askancing the North: Towards an Alternative Ontology in the Global South”

Adam Burgos (Vanderbilt University)
“Jacques Rancière and the Place of the Political”

10:30 am – Noon (Concurrent Sessions)

UC 503
Environmental Place
Moderator: Timothy Freeman (University of Hawaiʻi at Hilo)

Elizabeth Sikes (Seattle University)
“The Ecopsychology of Addiction”

Josh Hayes (Alvernia University)
“Always Coming Home: Wallace Stegner and the Place of the American West”

UC 504
Embodied Places
Moderator: Jason Wirth (Seattle University)

Hakhamanesh Zangeneh (California State University, Stanislaus)
“Luminous Corporeal Place – on Proclus, in the history of being”

David Jones (Kennesaw State University)
“The Embodied Place of Color”

Noon – 2:00 pm Lunch (on your own)

2:00 – 3:30 pm (Concurrent Sessions)

UC 503
Stalking and Reflecting Place
Moderator: John Rapko (College of Marin and CCA)

David Macauley (Penn State University, Brandywine)
Place as Palimpsest, Pail and Plane: Stalking the Sensuous Surface

Timothy J. Freeman (University of Hawaiʻi at Hilo)
"The Abode of Pele: Reflections on an Extraordinary Place"

UC 504
Dwelling and Living Place
Moderator: Amanda Parris (University of San Francisco)

Samuel Talcott (University of the Sciences)
“Locating Disease: Canguilhem and Foucault on the Life of Place”

Brendan Moran (University of Calgary)
“A Kafkan Physicallity: Benjamin and Heidegger”


UC 503
3:45 – 4:45 pm
Business Meeting

5:00 – 6:00
Fromm Hall, Xavier Auditorium
Hölderlin Concert
Baritone: John Smalley
Pianists: Lucky Choi and Janis Mercer


6:15 pm Dinner at Jannah (1775 Fulton Street)

Stacks Image 284